Solucan Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Solucan gübresi üretebilmek için ısı, nem gibi ideal ve doğru olan ortam şartlarının sağlanmasının yanında solucanlar için uygun mamanında ayarlanmış olması gerekir. Bu şartlar sağlandığında çok kısa bir süre içerisinde solucan sayısında ciddi oranda artış sağlanır.

Bir yıl içerisinde iyi ortam koşulları sağlandığında solucanların sayısının yirmi katına ulaşmak mümkündür.Hızla çoğalan solucanlardan dolayı üretimde hacim artması, elde edilen solucan gübrelerinin depolanması ve artan solucan sayısından dolayı yeni üretim alanlarının açılması gerekmektedir.

Böyle bir üretim modeli sizin daha profesyonel iş yapmanızı ve çok kısa sürede tesis kurmanızı zorunlu hale getirecektir. Üretim tesisi kurmak amacıyla bu işe başlayan kişiler en az 10.000 solucanla bu işe başlamaları gerekir ki bu en minumum bir rakamdır. Eğer ki hızla bu işi yapmak üretim kapastenizi ve tesisinizi büyütmek niyetinde iseniz tabiki çok fazla solucan sayısı ile bu işe başlamanız gerekir.

İlk başta 10 bin adet solucan ile bu işe başlamaya karar verdiyseniz, solucanları barındırmak için kasalarda yada IBC su tankın içerisinde besleyebilirsiniz. Kasaların yada sutankın içerisine önceden hazırladığınız solucan mamasını eklemeniz yeterli olacaktır.

Bu solucanlara vereceğiniz mamayı hazır olarak satın alabileceğiniz gibi kendiniz de hazırlayabilirsiniz. 10.000 adet solucan için yaklaşık 600 kg’lık mama vermeniz yeterli olacaktır.